Okolí
Deštné
Deštné je největší a nejznámnější rekreační středisko v Orlických hor (650 m), rozložené v údolí Bělé (Alba) a Deštenského potoka. Roku 1362 se připomíná jako dřevorubecká osada zv. Dešny, farní ves v majetku kláštera Svaté Pole. V blízkém okolí Deštného se soustředí nejatraktivnější místa Orl. hor – například přírodní rezervace Bukačka, horská Masarykova chata na Šerlichu, nejvyšší hora Orl. hor Velká Deštná a v údolí Bělé Šerlišský mlýn.
Původním zaměstnáním v prostoru, který byl kolonizován v 16. a 17. století, bylo tkalcovství, těžba dřeva (od roku 1603 se plavily klády a polena po říčce Bělé do Orlice, kde se vázaly ve vory, pro potřebu kutnohorských dolů), práce na pilách, ve mlýně a sklárnách, omezený chov dobytka, často též pašeráctví. Původní sklárna doložena r. 1595, poslední byla v Zákoutí a působila v letech 1873 – 1911. Jmenovala se Karolinina huť a byla zároveň poslední fungující sklárnou v Orlických horách.
]Kostel sv. Maří Magdalény je dvouvěžový kostel sv. Maří Magdalény pochází z let 1723 až 1725, autorství bylo původně připisováno okruhu italského architekta Alliprandiho. V závěru 20. století byl však projekt a zčásti i realizace deštenského chrámu průzkumem Mojmíra Horyny a Pavla Zahradníka přiřčena Janu Blažejovi Santinimu (*1677, +1723). První dřevěný kostelík stával na místě márnice snad již roku 1350.
V období mezi světovými válkami se půvabná horská obec stává oblíbeným letoviskem zásluhou propagátorů Orlických hor z Rychnovska (např. dr. J. Šternberka). Deštné s okolními osadami mělo asi 1200 stálých obyvatel. Většina hotelových zařízení byla vybudována (kromě Panoramy) až po 1. světové válce: hotel Orlice v Zákoutí v r. 1931 na místě bývalé německé hospody, hotel Národní dům (původně Michl, na místě „Deutsches Haus“) v roce 1932 a hotel Alba.
V Deštném stojí za pozornost především Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel, v blízkém okolí se soustředí nejatraktivnější místa Orlických hor, například přírodní rezervace Bukačka, horská Masarykova chata na Šerlichu, nejvyšší hora Orlických hor Velká Deštná a v údolí Bělé Šerlišský mlýn.
Cyklistika
V okolí Orlických hor můžeme najít velké množství upravených cyklostezek. K dispozici jsou pro turisty tzv. cyklobusy. Provoz autobusů pro turisty a cyklisty do Orlických hor je zajišťován hned třemi autobusovými dopravci.
Přeprava cyklistů na hřebeny Orlických hor, provoz o víkendech od června do září. Linky z Náchoda, Josefova a Jaroměře do Deštného v Orlických horách a z Nového Města nad Metují do Pekla (Jestřebí), další trasy pokrývají širokou oblast Podorlicka.
Doporučujeme:
- Deštné – Říčky – Deštné, délka trasy: cca 50km, obtížnost ****
- Deštné – Dobrošov – Nové Město nad Metuji – Deštné, délka trasy: cca 65 km, obtížnost ***
- Deštné – Šerlich – Sedloňov – Deštné, délka trasy: cca 25 km, obtížnost ****
- Deštné – Šerlich – Deštné, délka trasy: cca 15 km, obtížnost *****
- Deštné – Opočno – Dobruška – Deštné, délka trasy: cca 40 km, obtížnost **
Pro rekreačně založené turisty doporučujeme nechat se vyvést na hřebeny Orlických hor a potom pokračovat některou z mnoha cyklostezek zpět. Je možno vybrat si cestu přes Polsko nebo po české straně hor.
Běžkařské tratě
Hlavní páteřní trasou je z velké části Jiráskova stezka vedoucí po hřebenech Orlických hor kolem nejvyššího vrcholu Velké Deštné. Na této trase se můžou běžkaři vydat po značených trasách na okruhy, které nabízí mnoho zajímavostí a to přírodních jako třeba Bukačka, anebo kulturních kde stojí za to navštívit například pevnost Hanička, Kunštátskou kapli na hřebenech Orlických hor nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově.
Turisté mohou využít i hraničních přechodů do Polska pro motoristy v Orlickém Záhoří a Bartošovicích v Orlických horách, nebo pro pěší, který je třeba u Masarykovy chaty na Šerlichu, kde se návštěvníci můžou i dobře nasytit. V Polsku lze využít upravovaných tratí napojených na běžecké tratě u nás a nebo uzavřených okruhů. Běžecké tratě jsou upravovány dvakrát týdně a tam, kde to lze, je vedle sebe jedna trať na klasiku a druhá pro bruslaře. Bruslaři nejvíce ocení okruhy v Orlickém Záhoří, které jsou na bruslení nejvhodnější a jako bruslařské jsou upravovány.
Trasy jsou značené směrovkami oranžové barvy s uvedením kilometrů do cíle a na nástupních místech jsou i velkoplošné mapy.
Sjezdové lyžování
Spolu s Říčkami je Deštné nejznámnější lyžařské středisko Orlických hor. Firma SPORTprofi, s.r.o., provozuje v Deštném 6 vleků o přepravní kapacitě 5300 osob za hodinu se společným odbavovacím systémem. V areálu MARTA I. se nacházejí tři vleky, sedačková lanovka a tři sjezdovky, na MARTĚ II. tři vleky, dvě sjezdovky a snowpark. Oba areály jsou propojeny turistickou sjezdovkou č. 3.
Souhrnná délka plně zasněžovaných sjezdovek činí 4 km. Parkovací plochy zdarma s kapacitou až 600 vozidel se nacházejí v bezprostřední blízkosti vleků. V oblasti Marty II. najdete lyžařskou školu se dvěma vlastními provazovými vleky, ski servis a půjčovnu lyží a výstroje. Večerní lyžování na Turistické sjezdovce (areál Marta I.) a vlek B (kotva) každý den vždy v čase od 18.00 do 21.00 hod.