Ideální místo pro vaši dovolenou

Okolí

 

Deštné

Deštné v Orlických horách vystupuje jako přední rekreační středisko ležící ve výšce 650 metrů, rozkládající se v malebném údolí Bělé a podél Deštenského potoka. Historie tohoto místa sahá až do roku 1362, kdy byla známa jako dřevorubecká osada s názvem Dešny, patřící do majetku kláštera Svaté Pole. Okolí Deštného láká návštěvníky nejatraktivnějšími místy Orlických hor, včetně přírodní rezervace Bukačka, horské chaty Masarykova na Šerlichu, nejvyšší hory Velké Deštné a malebného Šerlišského mlýna v údolí Bělé.

V období kolonizace v 16. a 17. století byly hlavními obživami v daném regionu tkalcovství, těžba dřeva (s plavením klád a polen od roku 1603 po říčce Bělé do Orlice, kde se vázaly ve vory pro potřeby kutnohorských dolů), práce na pilách, v mlýnech a sklárnách. Kromě toho byl omezený chov dobytka a často docházelo k pašeráctví. Historie skláren v oblasti sahá až do roku 1595, kdy byla zaznamenána první sklárna. Poslední známá sklárna v Zákoutí působila v letech 1873–1911 a nesla název Karolinina huť. Tato sklárna má zvláštní postavení v historii, neboť byla poslední funkční sklárnou v Orlických horách.

Kostel sv. Maří Magdalény je elegantní dvouvěžová sakrální stavba. Vznikl v období let 1723 až 1725. Původně se autorství přisuzovalo okruhu italského architekta Alliprandiho. Nicméně koncem 20. století byl průzkumem Mojmíra Horyny a Pavla Zahradníka projekt a částečně i realizace deštenského chrámu připsána Janu Blažejovi Santinimu (*1677, +1723). Prvním kostelem na tomto místě byla dřevěná stavba, která pravděpodobně vznikla kolem roku 1350 a sloužila jako márnice.

V meziválečném období se malebná horská obec stala vyhledávaným letoviskem díky úsilí propagátorů Orlických hor z Rychnovska, jako například dr. J. Šternberka. Deštné spolu s okolními osadami tehdy obývalo přibližně 1200 trvale bydlících obyvatel. Významný rozmach turismu a rekreačního života v oblasti přišel až po první světové válce, kdy byla postavena většina hotelových zařízení (s výjimkou Panoramy). V roce 1931 vznikl hotel Orlice v Zákoutí, nahrazující bývalou německou hospodu. O rok později v roce 1932, byl postaven hotel Národní dům (původně Michl - na místě bývalého „Deutsches Haus“) a též hotel Alba. Tyto nové hotely přispěly k rozkvětu Deštného jako atraktivního horského letoviska.

V Deštném upoutá pozornost zejména Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel. V okolí se pak nachází několik nejatraktivnějších míst Orlických hor - například přírodní rezervace Bukačka, horská Masarykova chata na Šerlichu, nejvyšší vrchol Orlických hor – Velká Deštná a v malebném údolí Bělé Šerlišský mlýn.

Cyklistika

V okolí Orlických hor je k dispozici rozsáhlá síť upravených cyklostezek, které poskytují skvělý zážitek pro cyklisty. Pro turisty jsou k dispozici tzv. cyklobusy, které jsou provozovány třemi různými dopravci. Ty umožňují pohodlnou dopravu cyklistů na vrcholy Orlických hor, a to zejména o víkendech v období od června do září.

Autobusové linky z Náchoda, Josefova a Jaroměře vedou do Deštného v Orlických horách, zatímco další trasy pokrývají širokou oblast Podorlicka. Tato dopravní možnost usnadňuje přístup k různým cyklotrasám a umožňuje turistům a cyklistům objevovat krásy Orlických hor s větší flexibilitou a pohodlím.

Doporučujeme:

  • Deštné – Říčky – Deštné, délka trasy: cca 50km, obtížnost ****
  • Deštné – Dobrošov – Nové Město nad Metuji – Deštné, délka trasy: cca 65 km, obtížnost ***
  • Deštné – Šerlich – Sedloňov – Deštné, délka trasy: cca 25 km, obtížnost ****
  • Deštné – Šerlich – Deštné, délka trasy: cca 15 km, obtížnost *****
  • Deštné – Opočno – Dobruška – Deštné, délka trasy: cca 40 km, obtížnost **


Pro turisty s rekreačním zájmem doporučujeme nechat se vyvést na vrcholy Orlických hor a následně pokračovat zpět pomocí některé z mnoha cyklostezek. Máte možnost vybrat si trasu buď přes Polsko nebo po české straně hor. Tímto způsobem si můžete plně vychutnat přírodní krásy Orlických hor a zároveň si užít aktivního odpočinku na cyklistických stezkách.

Běžkařské tratě

Hlavní páteřní trasou, zejména po Jiráskově stezce, se vine po malebných hřebenech Orlických hor, kolem nejvyššího vrcholu Velké Deštné. Pro běžkaře tato trasa otevírá možnost vydat se po značených okruzích, které nejenže nabízejí krásné přírodní scenérie, jako je například Bukačka, ale také zvou k objevování kulturních pokladů. Během těchto tras lze navštívit zajímavá místa, jako je pevnost Hanička, Kunštátská kaple na hřebenech Orlických hor nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově. Tato kombinace přírodních krás a kulturního dědictví činí běžecké trasy nejen skvělým sportovním zážitkem, ale také fascinujícím ponořením do historie a krás tohoto regionu.

Turisté mají možnost využít hraniční přechody do Polska pro motoristy v oblastech Orlického Záhoří a Bartošovicích v Orlických horách. Nebo pro pěší u Masarykovy chaty na Šerlichu, kde si mohou návštěvníci také vychutnat chutné občerstvení. V Polsku mohou využívat upravované trasy napojené na naše běžecké tratě nebo uzavřené okruhy. Běžecké trasy jsou pravidelně udržovány dvakrát týdně. Kde to je možné, jsou vedle sebe připraveny trasy pro klasické i bruslařské lyžování. V oblasti Orlického Záhoří jsou zejména okruhy pro bruslaře ideální a jsou upravovány s ohledem na tuto specifickou formu lyžování.

Všechny trasy jsou jasně označeny oranžovými směrovkami s uvedením vzdálenosti do cíle. Na výchozích místech jsou k dispozici také velkoplošné mapy, které pomáhají turistům a lyžařům orientovat se v daném terénu.

Sjezdové lyžování

Spolu s Říčkami patří Deštné mezi nejvýznamnější lyžařská střediska v Orlických horách. Společnost SPORTprofi, s.r.o., provozuje v Deštném 6 vleků s celkovou přepravní kapacitou 5300 osob za hodinu, vše s integrovaným odbavovacím systémem. V areálu MARTA I. naleznete tři vleky, sedačkovou lanovku a tři sjezdovky, zatímco MARTA II. nabízí tři vleky, dvě sjezdovky a snowpark. Oba areály jsou propojeny turistickou sjezdovkou č. 3.

Celková délka plně zasněžovaných sjezdovek dosahuje 4 km. Parkovací plocha až pro 600 vozidel je k dispozici zdarma v bezprostřední blízkosti vleků. V oblasti MARTY II. si turisté mohou vychutnat lyžařskou školu s dvěma vlastními provazovými vleky, využít ski servis a půjčovnu lyží a výstroje. Večerní lyžování na Turistické sjezdovce (areál Marta I.) a vleku B (kotva) je každodenně možné od 18:00 do 21:00 hodin.